TR
Rezervasyon
TR

Şirince Köyü

Genel Bilgi:

Şirince, Türkiye'nin batısında, İzmir iline bağlı Selçuk ilçesine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi ve şirin bir köydür. Şirince, antik dönemde "Kırkınca" adıyla bilinmekteydi. Rumlar döneminde "Çirkince" olarak adlandırılan köy, 1926 yılında "Şirince" adını almıştır.

Deniz seviyesinden yüksek bir konumda yer alır ve çevresi bağlarla çevrilidir.

Şirince, tipik Ege mimarisiyle inşa edilmiş taş evleri, dar sokakları ve meydanlarıyla ünlüdür. Köy, tarihi dokusunu korumuş ve restore edilmiş yapılarıyla dikkat çeker.

Şirince, meşhur üzüm bağları ve üzüm ürünleri ile tanınır. Köyde organik şarap üretimi yapılmaktadır. Şirince şarapları, zeytinyağları ve reçineli şaraplarıyla ünlüdür.

Şirince, tarihi atmosferi, doğal güzellikleri ve yöresel ürünleriyle turistlerin ilgisini çeker. Köy, özellikle hafta sonları ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar.

Köyde geleneksel el sanatları ürünleri ve hediyelik eşyalar satan küçük dükkanlar bulunmaktadır. Yerel el sanatları, seramik ürünleri ve el dokuması ürünler gibi çeşitli hediyelikler köyde bulunabilir.

Şirince Meydanı, köyün merkezi bir buluşma noktasıdır. Meydanda çeşitli kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar vardır. Ziyaretçiler, geleneksel Türk kahvesi içebilir ve köy atmosferinin tadını çıkarabilirler.